aktuality_do_mailuarrow-backarrow-bottomauthorbasketbezbarierove_mestoblockquotebtn-arrow-backbtn-arrowcalendarcheckcheckedclosedigitalni_evidencedopravni_znaceniemailfacebookfaqfb-circlefooter-imghousehrbitovinfointuitivni_ovladanikatastralni_datalarge-arrow-bottomlinklinkedin-sidebarlinkedinlist-arrowlockloginmapamistni_komunikacemobiliar_obcemobilni_aplikacemodul_DTMmunicipalitynastaveni_roli_a_spolupracenavrhy_na_vkladnewsletterochrana_obyvatelodeslaniphonepozemkove_upravypresnostprojektantiregcountsearchservice1service2service3service4silne_zabezpeceni_a_dostupnostsmlouvy_na_klikspoluprace_nad_dokumentacispravcistavebnicisubjektysupporttechnicka_infrastrukturatriangle-bottomtrideny_odpadtwitterutilityuzemni_planverejne_osvetleniwebova_aplikaceworkerxingyoutubezadatelzelenzivotni_cyklus_stavbyzivotni_situacezrychleni_vystavby

💬 Digitální technická mapa ČR se spouští 1. 7. 2024. Pomůžeme vám s přípravou dokumentace a nahráním vašich inženýrských sítí do DTM krajů. 👉

Zpět na všechny dokumenty
MawisUtility

Časté dotazy

1. Podmínky používání portálu MAWIS a našich služeb

Veškeré podmínky a potřebné informace naleznete na portálu MAWIS v sekci
„Důležité dokumenty“: https://mawis.eu/podpora/#documents

2. Co dělat, pokud aplikace nefunguje?

Po přihlášení se může objevit chybová hláška a aplikace se nespustí. V takovém případě se zkuste nejprve odhlásit a znovu přihlásit (především v případě dokončení nové objednávky pomocí on-line platby GoPay).

Pokud problém přetrvává, otevřete službu v jiném internetovém prohlížeči, použijte anonymní okno, případně vymažte cache prohlížeče. Návody na vymazání cache naleznete zde:

Internet Explorer
Google Chrome
Mozilla Firefox
Opera

Pokud bude problém přetrvávat po provedení všech těchto možností, kontaktujte naše zákaznické centrum na +420 251 618 458.

Prohlížeče Microsoft Edge verze 44 a Safari nejsou podporovány.

3. Vstup do aplikace MawisUtility– jaký je rozdíl mezi registrovaným uživatelem a veřejným přístupem?

Aplikaci MawisUtility můžete využít prostřednictvím veřejného přístupu, který naleznete pod tlačítkem „Veřejná podatelna žádostí“. Tento přístup umožňuje podání žádosti zdarma, ale pouze v zapojených městech či krajích a nabízí pouze základní funkce.

Pokud se zaregistrujete na portálu a zakoupíte si licenci MawisUtility, můžete do služby vstoupit pomocí tlačítka „Vyjádření k existenci sítí“ – dále „Podat žádost“.
Registrovaný uživatel má možnost podání žádosti kdekoliv na území celé ČR, může využít lepší funkcionality aplikace a má k dispozici vlastní uživatelský účet s preferencemi.

4. Jak je to s platností licence?

Licence je platná jeden rok od zakoupení či do vyčerpání zakoupených podání. Systém před ukončením platnosti licence automaticky prostřednictvím e-mailu upozorňuje na konec platnosti podání nebo na stav zbylých podání.

Pokud si licenci nedokoupíte, pak se vám po přihlášení nezobrazí tlačítko pro podání žádosti a systém vám neumožní nahlížet ani do přehledu odeslaných žádostí.

5. Jak získat daňový doklad či zálohovou fakturu?

Po vytvoření objednávky v našem nákupním košíku, vám přijde do e-mailu zálohová faktura nebo daňový doklad (záleží na vybraném způsobu platby). Tyto doklady si můžete kdykoliv stáhnout po přihlášení na portálu MAWIS v sekci „Objednávky“.

Návod pro stažení dokladu naleznete ZDE.

6. Editace účtu na portálu MAWIS

Po dokončené registraci na portálu MAWIS naleznete vpravo nahoře u svého přihlašovacího jména možnosti: Objednávky, Detaily účtu a Odhlásit se.

V detailu účtu můžete editovat telefonní číslo, adresu a další. Změnit můžete i heslo. Needitovatelnou položkou je Login (uživatelské jméno) a e-mail.


7. Jak pracovat s registrovaným účtem MawisUtility?

Po přihlášení do služby MawisUtility máte k dispozici několik záložek.

Záložka „Moje žádosti“ vám zobrazí celkový souhrn všech podaných žádostí. Můžete vygenerovat přehled podání v různých formátech, vyhledávat pomocí filtrů či si stáhnout žádosti a protokoly. Návod, jak pracovat s tímto nástrojem, naleznete ZDE.

Pod záložkou „Můj účet“ naleznete položky „Preference žádostí“ a „Můj profil“. „Preference žádostí“ slouží k nastavení a uložení údajů o žadateli/investorovi, které se vám automaticky vyplní v každé nové žádosti. Jak nastavit preference žádosti, naleznete ZDE

„Můj profil“ je přehled základních informací o uživateli a jeho nákupech.

Využít můžete také záložku „Nápověda“, kde naleznete podrobné návody, rady a tipy, jak pracovat s aplikací MawisUtility.

8. Jak probíhá podání žádosti?

Pro vytvoření žádosti je potřeba vyplnit webový formulář, který je přehledně rozdělen do čtyř kroků.

V prvním z nich vyplníte základní údaje o stavbě, žadateli, případně investorovi (u veřejného přístupu je potřeba ověřit email).

Dále vyznačíte zájmové území (polygon s minimálně třemi vrcholy).

Ve třetím kroku naleznete vygenerovaný seznam subjektů TI na základě zvoleného území (můžete subjekty přidat i odebrat), doplňkové informace a sdělení subjektů. V posledním kroku dokončíte podání žádosti.

Následně se vygeneruje hromadné podání, které se rozešle těm subjektům TI, kteří elektronický příjem přes aplikaci MawisUtility umožňují.

Zbylé je třeba oslovit svépomocí (osobně, poštou, případně jiným způsobem, který určuje subjekt TI).

Po dokončení procesu podání vám přijde e-mail s informací o uložení žádosti a do několika minut přijde e-mail, který obsahuje odkaz, pomocí kterého si budete moci stáhnout vygenerované žádosti pro subjekty TI a protokol k žádosti (shrnutí podání žádosti).

Jak vypadá podání žádosti, si prohlédněte ZDE.

9. Koho je možné oslovit pomocí této aplikace?

Aplikace umožňuje oslovit subjekty TI. Pokud chcete oslovit další subjekt TI, který se vám nezobrazil v seznamu, lze jej ve 3. kroku podání žádosti přidat.

Aplikace MawisUtility neslouží k oslovení subjektů státní správy. V seznamu tedy nenaleznete například policii, hasičské sbory, hygienické stanice apod.

10. Vygeneruje mi aplikace seznam subjektů TI pouze pro zakreslené zájmové území?

Aplikace MawisUtility generuje doporučený seznam subjektů TI, který je vytvořený na základě vámi definovaného zájmového území. Některé subjekty TI zadávají svou působnost na celé katastrální území, výjimkou jsou ale i subjekty TI, kteří mají své trasy technické infrastruktury v aplikaci zpřesněné.

11. Odešlou se všechny žádosti elektronicky?

Při podání hromadné žádosti se nemusí odeslat všechny žádosti elektronicky. Žádost je odeslána pouze těm subjektům TI, kteří tento způsob doručení prostřednictvím aplikace MawisUtility umožňují (přímým zápisem do databáze, e-mailem).

Pro ostatní subjekty TI je vytvořena žádost ve formátu PDF, kterou musí žadatel subjektu TI doručit svépomocí (osobně, poštou, případně jiným způsobem, který určuje subjekt TI).

Shrnutí vygenerovaných žádostí, včetně způsobu podání, naleznete v protokolu, který obdržíte po dokončení žádosti e-mailem.

12. Jak požádat subjekt TI o digitální data?

Žádost o digitální data můžete zadat do poznámky v 1. kroku webového formuláře. Případně pokud to subjekt umožňuje, můžete zaškrtnout políčko „digitální data“ ve 3. kroku žádosti přímo v seznamu u subjektu.

13. Lze žádost po odeslání editovat?

Odeslanou žádost nelze zpětně editovat nebo jakkoliv jinak upravit. V momentě odeslání je obratem rozeslána subjektům TI. Pokud zadáte chybně e-mail, zájmové území atp., lze požádat naše zákaznické centrum o storno takové žádosti.

14. Kdy od vás dostanu vyjádření?

Naše společnost vyjádření nevydává. Jsme provozovatelem aplikace MawisUtility, která zajišťuje vytvoření, vygenerování a předání žádosti subjektům TI, kteří žádost elektronicky přes aplikaci přijímají. Subjekt TI je povinen vydat vyjádření do 30 dnů od obdržení žádosti (dle §161 Stavebního zákona).


15. Je vyjádření zpoplatněno?

Vyjádření zpoplatněno být může, cenu za vydání vyjádření určuje subjekt TI a naše společnost tyto poplatky neeviduje. V případě, že si subjekt TI přeje žadatele na zpoplatnění upozornit, je tato informace uvedena v doplňkových informacích ve 3. kroku podání žádosti a v následně zaslaném protokolu. Takový subjekt můžete ze seznamu subjektů odebrat a tím jej neoslovíte.

16. Co dělat při neúspěšném dokončení žádosti nebo když vám nepřijde e-mail s vygenerovanými žádostmi?

Ve chvíli, kdy dojde k přerušení komunikace se serverem či vám nepřijde potvrzovací e-mail o vygenerování žádosti, může se jednat o technický problém při dokončení žádosti (krátkodobý výpadek připojení internetu, špatná manipulace s aplikací, dlouhodobá nečinnost aj.). Kontaktujte naše zákaznické centrum na +420 251 618 458.