aktuality_do_mailuarrow-backarrow-bottomauthorbasketbezbarierove_mestoblockquotebtn-arrow-backbtn-arrowcalendarcheckcheckedclosedigitalni_evidencedopravni_znaceniemailfacebookfaqfb-circlefooter-imghousehrbitovinfointuitivni_ovladanikatastralni_datalarge-arrow-bottomlinkedin-sidebarlinkedinlist-arrowlockloginmapamistni_komunikacemobiliar_obcemobilni_aplikacemodul_DTMmunicipalitynastaveni_roli_a_spolupracenavrhy_na_vkladnewsletterochrana_obyvatelodeslaniphonepozemkove_upravypresnostprojektantisearchservice1service2service3service4silne_zabezpeceni_a_dostupnostsmlouvy_na_klikspoluprace_nad_dokumentacispravcistavebnicisubjektysupporttechnicka_infrastrukturatriangle-bottomtrideny_odpadtwitterutilityuzemni_planverejne_osvetleniwebova_aplikaceworkeryoutubezadatelzelenzivotni_cyklus_stavbyzivotni_situacezrychleni_vystavby

Vážení uživatelé, z provozních důvodů dojde 4. 10. 2023 od 17:00 k odstávce portálu MAWIS včetně všech aplikací. Spuštění aplikací předpokládáme 5. 10. 2023. Omlouváme se za případné komplikace. Tým služeb MAWIS

Zpět na všechny dokumenty
MawisUtility

Časté dotazy

1. Proč musím po upgradu webové aplikace vymazat cache prohlížeče?

Internetový prohlížeč si ukládá součásti stránek, které navštívíte, jako obrázky, stažené soubory atp. do své dočasné paměti (cache), aby při příští návštěvě nemusel načítat všechna data. Právě proto se může stát, že avizovaná nová funkcionalita nezačne vůbec fungovat nebo se chová neočekávaně.

Výše uvedenému snadno předejdete právě vymazáním cache a aplikace by Vám měla opět očekávaně fungovat. Návody na vymazání cache naleznete níže:

Internet Explorer
Google Chrome
Mozilla Firefox
Opera

Prohlížeče Microsoft Edge verze 44 a Safari nepodporují aplikaci MawisUtility.

2. K čemu slouží aplikace MawisUtility?

Aplikace usnadňuje podání žádostí o vyjádření příslušným subjektům technické infrastruktury (dále jen „subjekty TI“). Pomocí jednoho webového formuláře můžete vytvořit žádost pro všechny relevantní subjekty TI ve Vámi definovaném zájmovém území. Výrazně tedy usnadňuje proces přípravy projektové dokumentace.

3. Jak vstoupit do aplikace?

Aplikace je dostupná zdarma pouze v zapojených městech či krajích. Vstup naleznete pod tlačítkem “Veřejná podatelna” u dlaždice služby MawisUtility. Zapojená města a kraje jsou vyznačeny na mapě: mawis.eu/sluzby/verejna-podatelna-zadosti/. Pokud máte zakoupenou licenci, můžete do služby vstoupit pomocí tlačítka „Podat žádost“ na portálu MAWIS ve službě Vyjádření k existenci sítí.

4. Jak mohu podat žádost?

Pro vytvoření žádosti je potřeba vyplnit webový formulář. Po dokončení formuláře se Vám vygeneruje hromadné podání, které je rozesláno subjektům TI, kteří elektronický příjem přes aplikaci MawisUtility umožňují.

Po dokončení procesu podání Vám přijde e-mail s informací o uložení a do několika minut Vám zašleme odkaz na úložiště, odkud si budete moci stáhnout vygenerované žádosti pro subjekty TI ve Vámi definovaném zájmovém území vč. protokolu.

5. Jaký je rozdíl mezi registrovaným uživatelem a veřejným přístupem?

Registrovaný uživatel má možnost podání žádosti na území celé ČR bez omezení, lepší funkcionalitu aplikace a vlastní uživatelský účet s preferencemi.
Žádost o vyjádření skrze veřejný přístup má omezenou možnost podání žádosti (3) pro definovanou oblast veřejného přístupu.

6. Jak získat daňový doklad či zálohovou fakturu?

Po vytvoření objednávky v našem nákupním košíku Vám přijde do e-mailu zálohová faktura nebo daňový doklad (záleží na vybraném typu platby). Tyto doklady si můžete kdykoliv stáhnout na portálu MAWIS ze sekce „Objednávky“.

Návod ZDE.


7. Jaká jsou pravidla používání aplikací?

Nejprve je nutné se zaregistrovat na Portálu MAWIS prostřednictvím registračního formuláře. Po následném přihlášení v Portálu MAWIS si můžete zakoupit vybraný produkt, který je složen z licence, počtu podání, funkcionality a časové platnosti.
Podmínky užívání webového rozhraní a Všeobecné obchodní podmínky naleznete v Podpoře Portálu MAWIS. Podmínky užívání služby MawisUtility naleznete v patičce služby MawisUtility.

8. Kdy od Vás dostanu vyjádření?

Naše společnost vyjádření nevydává. Jsme provozovatelem aplikace MawisUtility, která zajišťuje vygenerování a předání žádosti subjektům TI, kteří žádost elektronicky přes aplikaci přijímají. Subjekt TI je povinen vydat vyjádření do 30 dnů od obdržení žádosti (dle §161 Stavebního zákona).

9. Lze žádost editovat po odeslání?

Odeslanou žádost bohužel již nelze zpětně editovat nebo jakkoliv jinak opravit. V momentě odeslání je obratem rozeslána subjektům TI.

10. Odešlou se mi všechny žádosti elektronicky?

Při podání hromadné žádost se vám nemusí odeslat všechny žádosti elektronicky. Žádost je doručena elektronicky pouze těm subjektům TI, kteří tento způsob doručení prostřednictvím aplikace MawisUtility umožňují. Pro ostatní subjekty TI je vytvořena žádost ve formátu PDF, kterou musíte sami doručit subjektu TI poštou či osobně. Seznam jednotlivých žádostí a jejich způsob podání naleznete v protokolu hromadné žádosti.

11. Je vyjádření zpoplatněno?

Zpoplatnění vyjádření určuje subjekt TI a naše společnost tyto poplatky neeviduje. Zpoplatnění vyjádření určuje subjekt TI a naše společnost tyto poplatky neeviduje. Na žádost správce může být tato informace uvedena v doplňkových informacích.

12. Co dělat při neúspěšném dokončení žádosti nebo když Vám nepřijde e-mail s vygenerovanými žádostmi?

Ve chvíli, kdy dojde k přerušení komunikace se serverem či Vám nepřijde potvrzovací e-mail o vygenerování žádosti, může se jednat o technický problém při dokončení žádosti (krátkodobý výpadek připojení internetu, špatná manipulace s aplikací, dlouhodobá nečinnost aj.). Vyčkejte prosím, na informační e-mail nebo kontaktujte naše zákaznické centrum +420 251 618 458.

13. Vygeneruje mi aplikace seznam subjektů TI pouze pro zakreslené zájmové území?

Aplikace MawisUtility generuje doporučený seznam subjektů TI, který je vytvořený na základě Vámi definovaného zájmového území. V tomto seznamu jsou definováni správci na dané katastrální území nebo výjimečně dle zpřesněných sítí. Některé Subjekty TI zadávají svou působnost na celé katastrální území, ale výjimkou jsou i subjekty TI, kteří mají své trasy technické infrastruktury v aplikaci zpřesněné.

14. Jak požádat subjekt TI o digitální data?

Žádost o digitální data můžete zapsat do poznámky v základních údajích na 1. straně formuláře. Případně pokud to subjekt umožňuje, můžete zaškrtnout políčko digitální data ve 3. kroku žádosti přímo u subjektu.


15. Pro koho se vygeneruje žádost?

Aplikace umožňuje oslovit subjekty TI. Pokud chcete oslovit ještě jiný subjekt TI, který se nezobrazil v seznamu, lze jej na 3. straně přidat a vytvoří se Vám tak i pro něj plnohodnotná žádost v PDF, kterou musíte svépomocí předat subjektu – osobně nebo poštou.

16. Co všechno skrývá přehled žádostí?

Ve službě MawisUtility naleznete záložku „Moje žádosti“. Můžete si zobrazit celkový souhrn všech podaných žádostí, vygenerovat přehled podání v různých formátech, vyhledávat pomocí filtrů či si stáhnout jednotlivé žádosti a protokoly.

Návod ZDE.

17. Jak zakreslit liniovou stavbu?

Při zákresu např. liniové stavby můžete narazit na limit mapového okna, který omezuje maximální šířku / délku polygonu zájmového území na 10 km. Pro zákres tohoto typu zájmového území využijte maximální počet částečně se překrývajících validních polygonů dle Vámi zakoupené licence (STANDARD/PREMIUM). Jedno hromadné podání žádosti Vám odečte 1 podání bez ohledu na počet zakreslených polygonů zájmového území.

18. Jak nahrát zájmové území ve formátu DXF?

Podmínky pro nahrání zájmového území ve formátu DXF jsou:

  • maximální velikost souboru 2 MB
  • zájmové území musí být vytvořeno ve vlastní vrstvě/hladině pod názvem UR
  • ve vytvořené vrstvě UR je nutné zájmové území zakreslit pomocí funkce křivka / 3D křivka (polyline / 3D polyline)

Návod naleznete ZDE.


19. Jak nastavit preference žádosti?

Preference žádosti slouží pro uložení údajů o žadateli/investorovi, které se Vám budou automaticky předvyplňovat do každé nové žádosti.
Návod ZDE.

20. Co se stane, když mi skončí platnost licence?

icence je platná jeden rok od zakoupení či do vyčerpání zakoupených podání. Systém automaticky upozorňuje na konec platnosti podání (nebo stavu volných podání) prostřednictvím e-mailu. Pokud si licenci nedokoupíte, pak Vám systém po přihlášení neumožní nahlížet do přehledu žádostí a nezobrazí se Vám tlačítko pro podání žádosti.