aktuality_do_mailuarrow-backarrow-bottomauthorbasketbezbarierove_mestoblockquotebtn-arrow-backbtn-arrowcalendarcheckcheckedclosedigitalni_evidencedopravni_znaceniemailfacebookfaqfb-circlefooter-imghousehrbitovinfointuitivni_ovladanikatastralni_datalarge-arrow-bottomlinkedin-sidebarlinkedinlist-arrowlockloginmapamistni_komunikacemobiliar_obcemobilni_aplikacemodul_DTMmunicipalitynastaveni_roli_a_spolupracenavrhy_na_vkladnewsletterochrana_obyvatelodeslaniphonepozemkove_upravypresnostprojektantisearchservice1service2service3service4silne_zabezpeceni_a_dostupnostsmlouvy_na_klikspoluprace_nad_dokumentacispravcistavebnicisubjektysupporttechnicka_infrastrukturatriangle-bottomtrideny_odpadtwitterutilityuzemni_planverejne_osvetleniwebova_aplikaceworkeryoutubezadatelzelenzivotni_cyklus_stavbyzivotni_situacezrychleni_vystavby

Vážení uživatelé, z provozních důvodů dojde 4. 10. 2023 od 17:00 k odstávce portálu MAWIS včetně všech aplikací. Spuštění aplikací předpokládáme 5. 10. 2023. Omlouváme se za případné komplikace. Tým služeb MAWIS

Zpět na všechny články
Mawis

Výměnný formát geotechnických zakázek liniových akcí

V loňském roce jsme se dostali do týmu, který aktualizoval předpis C4.‍

Naše společnost zastoupená ředitelem vývoje p. Ing. Janem Jiránkem se v loňském roce dostala do týmu paní Ing. Petry Janků, která měla za ŘSD v roli technického garanta projektu aktualizovat předpis C4. Jednalo se o práce zapadající do nové moderní doby standardizace a digitalizace procesů ŘSD, které původní předpis C4 pro zpracování dokumentace geotechnických investičních zakázek neobsahoval. Jedním z výrazných výsledků naší společné práce byl návrh a projednání výměnného formátu C4 navrženého společností ISAX. Tento výměnný formát je postaven na bázi XML s validační šablonou XSD připravenou za účelem ověření toho, zda je výsledný formát po formální stránce vytvořen správně.

Dalším z produktů této spolupráce je návrh nové verze technického předpisu C4, který reflektuje výměnný formát C4, předepisuje jednoznačně strojově čitelnou strukturu souborů dat geotechnických zakázek, jako je např. dokumentace sond a fotodokumentace, včetně provazeb na popisné informace i nápravu několika nejasností, jež vyplynuly z používání předešlé verze předpisu.  

V týmu byli zastoupeni geomatici ze spol. ISAX Ing. Barbora Racková a Ing. Jiří Blábol, za dalšího garanta ŘSD ČR Ing. Kamil Alferi, za Správu železnic pan Ing. Milan Majerčík a za Českou geologickou službu Richard Binko. Geotechniku, jakožto odborníky, pak zastupoval Mgr. Vít Ambrož, Ing. Mgr. Jan Valenta, Ph.D., Mgr. David Relich a Ph.D. a Mgr. Marián Bošanský z naší partnerské společnosti Geostar s.r.o.

Dalším výrazným výsledkem naší společné práce byl podklad návrhu BIM modelu geotechnických zakázek pro SFDI, který zpracovaly Ing. Jana Gottvaldová, Ph.D. a Ing. Edita Kunčarová za společnost CadConsluting. Návrh počítá s BIM objektem místa sondy, plochou hladiny podzemní vody a 3D válci jednotlivých geologických vrstev, jak je názorně vidět na obrázku prototypu návrhu.

V současné době probíhají na straně ŘSD schvalovací procesy aktualizace technického předpisu a na Správě železnic bude probíhat iniciování projektu, který se bude inspirovat výsledky od ŘSD, jež jistě využije při plánování a výstavbě VRT. Česká geologická služba přislíbila výměnný formát akceptovat pro nově chystané automatizované zpracování povinných výstupů geotechnických zakázek do geofondu ČGS, čímž se urychlí, a hlavně digitalizuje současný proces.

Ing. Jan Jiránek

Více podobných článků

Ukázat více