aktuality_do_mailuarrow-backarrow-bottomauthorbasketbezbarierove_mestoblockquotebtn-arrow-backbtn-arrowcalendarcheckcheckedclosedigitalni_evidencedopravni_znaceniemailfacebookfaqfb-circlefooter-imghousehrbitovinfointuitivni_ovladanikatastralni_datalarge-arrow-bottomlinkedin-sidebarlinkedinlist-arrowlockloginmapamistni_komunikacemobiliar_obcemobilni_aplikacemodul_DTMmunicipalitynastaveni_roli_a_spolupracenavrhy_na_vkladnewsletterochrana_obyvatelodeslaniphonepozemkove_upravypresnostprojektantisearchservice1service2service3service4silne_zabezpeceni_a_dostupnostsmlouvy_na_klikspoluprace_nad_dokumentacispravcistavebnicisubjektysupporttechnicka_infrastrukturatriangle-bottomtrideny_odpadtwitterutilityuzemni_planverejne_osvetleniwebova_aplikaceworkeryoutubezadatelzelenzivotni_cyklus_stavbyzivotni_situacezrychleni_vystavby

Vážení uživatelé, z provozních důvodů dojde 4. 10. 2023 od 17:00 k odstávce portálu MAWIS včetně všech aplikací. Spuštění aplikací předpokládáme 5. 10. 2023. Omlouváme se za případné komplikace. Tým služeb MAWIS

Zpět na všechny články
MawisGeodata

Nová verze služby MAWIS Geoportál

Vylepšená aplikace je rychlejší, nabízí řadu nových funkcí a je webová.

Vylepšená aplikace je rychlejší, nabízí řadu nových funkcí a je webová.

Geoportál je nástroj, který je určený pro vizualizaci, publikaci a sdílení geodat. Geodata poskytují komplexní prostorové informace, zvyšují efektivitu řízení a spoří uživatelům čas.

Nová verze aplikace nabízí jednoduší správu dat a možnost jejich sdílení mezi uživateli. Přístup a vizualizace dat je podstatně rychlejší a nevyžaduje žádnou speciální aplikaci. Aplikace je webová, takže vše funguje v internetovém prohlížeči. Nastavení projektu např. zobrazené vrstvy, vzhled prvků apod. je možné sdílet prostřednictvím vygenerovaného odkazu. Aktuální situaci je možné exportovat ve formě PDF, JPG, PNG a SVG pomocí nástroje tisk. Výstup může obsahovat, dle potřeb správce dat, další prvky jako je legenda, měřítko, směrovka, textové pole, logo atd.

Jednotlivé projekty mohou mít nastavena různá práva a přístupy pro uživatele či jejich skupiny. Díky tomu může být zpřístupněno zobrazení vybraných dat široké veřejnosti i bez přihlašovacích údajů, a uživatelé, jakými jsou například správci dat, s vyššími právy mohou prohlížet kompletní data i s atributy, využívat komplexnější funkce, mezi které patří např. editace dat nebo geolokace.

Pomocí editačních nástrojů může uživatel přidávat nové záznamy do vybrané vrstvy, upravovat geometrii a atributy prvku nebo vybraný prvek z vrstvy zcela odstranit. Všechny vrstvy uložené v databázi na našem serveru mohou být takto editovány. Dalším výše zmíněným nástrojem byla geolokace, která s využitím GPS umožňuje určit polohu uživatele v terénu a zobrazit ji přímo v mapovém okně.

Mezi užitečné funkce patří i propojení aplikace s katastrem nemovitostí, díky kterému je možné zobrazovat informace o parcelách anebo přejít přímo na konkrétní detailní stránky ČUZK. Geoportál nabízí i základní funkce, na které jsou uživatelé zvyklí, jako je měření délek, ploch a úhlů, vytvoření dočasné kresby, vyhledávání prvků na základě vybraného atributu nebo zobrazování pop-up s popisem prvku i fotografií.

V novém Geoportálu rozvíjíme možnost propojení se službou UtilityReport, kdy zakreslené území a důležité informace ze žádosti o vyjádření k existenci sítí je možné prohlížet přímo v mapovém okně aplikace Geoportál. Uživatel, resp. správce technické infrastruktury, může tedy hned vidět, zda dochází k protnutí zájmového území s vlastními daty. Může si prohlédnout i důležité parametry, jako je důvod podání, výška stavby, žadatel, investor atd. Pro přípravu vyjádření je možné vytvořit obrázek pomocí funkce tisk. Sdílení výřezu dat v CAD formátu je cílem budoucího vývoje aplikace.

Dle požadavků uživatelů Geoportálu je rovněž možné v rámci technologických možností nabídnout individuální řešení či upravené nástroje. Uživatelům nabízíme přípravu a následnou správu dat.

Spravujte svůj majetek efektivněji pomocí Geoportálu.

Další podobné články

Ukázat více